Wejdź w cudze buty.

CZY WARTO “WCHODZIĆ W CZYJEŚ BUTY”?

Wejdź w cudze buty. Poczuj się w czyjejś skórze. Tyle mówi się o tym, że trzeba wczuć się w drugiego człowieka, być empatycznym. To jedna z najważniejszych rzeczy w relacjach międzyludzkich. Rzecz w tym, aby doprowadzać rzeczy do końca razem z innymi ludźmi i za ich sprawą. Żeby to uczynić potrzebujesz kilku rzeczy. Po pierwsze empatii, a to umiejętność zrozumienia ludzi bez względu na sytuacje.
Ilu ludzi wybiera zrozumienie tylko w sytuacji, która im pasuje? To nie jest empatia.

Jeżeli wejdziemy w czyjeś buty, spojrzymy z cudzej perspektywy może okazać się, że ludzie robią coś właściwego i to z właściwych pobudek. Jeżeli oceniasz kogoś na podstawie jednej historii to jesteś w ogromnym błędzie.
John Maxwell mówi o 3 perspektywach: drugiej osoby, swojej własnej, wspólnej. Okazuje się zawsze, że każda z tych perspektyw przynosi coś zupełnie innego, a jednocześnie powoduje, że tworzy się coś dobrego.
Jeżeli chcesz wczuć się w drugiego człowieka musisz nauczyć się słuchać. Słuchać nie po to, żeby odpowiedzieć, ale po to, żeby zrozumieć.

Tim Hansel pisze o tym w ten sposób:
Trudno jest coś przyjąć, gdy ma się zaciśnięte pięści.
Nie można objąć, gdy ma się skrzyżowane ramiona.
Trudno jest widzieć z zamkniętymi oczami.
Trudno jest odkrywać, gdy ma się zamknięty umysł.
A serce, które zamknęło się na dawanie, nie wie, że tym samym zamknęło się również na możliwość otrzymania miłości.

Jeżeli pracujesz ludźmi to warto zacząć od zwykłego przywitania się. Możesz też oszacować ich talent i możliwości pytając sam siebie „ czy potrafią”. To jest pytanie z ich perspektywy, bo dotyczy ich talentu. Drugie pytanie „ czy chcą”. Będą chcieli jeżeli ich poprowadzisz i będziesz umiał wejść w ich buty. Jak na oba pytania odpowiedź będzie twierdząca to współpraca prawdopodobnie będzie owocna. 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>